ریال آفشور

ریال آفشور با روسیه اجرایی می‌شود

محمدرضا فرزین در مراسم رونمایی از ریال دیجیتال، اظهارداشت: اعداد و ارقام و شواهد نشان میدهد در حوزه بانکداری الکترونیک جزو برترین‌ها در دنیا هستیم؛ عموم مردم ایران دسترسی لازم به خدمات بانکی را به صورت الکترونیکی دارند.

وی با بیان اینکه سهم اسکناس و‌مسکوک به ۱.۳ درصد رسیده است، افزود: یکی از روسای بانکی کشورهای عربی به من گفت خیلی تعجب کردم در روستاها هم پوز دارید! از گستردگی خدمات بانکی کشور ما تعجب کرده بود. او با اشاره به ریال دیجیتال گفت: ریال دیجیتال با رمز ارز متفاوت است؛ در حوزه رمز ارز هم اقداماتی انجام شده که بعدا اعلام می کنیم. در ریال آفشور الان به مرحله آزمایشی رسیدیم و بعد از آن وارد مرحله اجرایی می شویم.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: امادگی در جزیره کیش بوجود آمده و زیرساخت ها فراهم شده است؛ اولین منفعت این کار، بسترسازی برای توسعه اقتصاد دیجیتال است، از سوی دیگر عملیات سیاست پولی را تسهیل و دقیق تر می کند. ضمن اینکه ابزار پدافندغیرعامل هم هست. کم اثر شدن تحریم ها منفعت دیگر ریال دیجیتال است، تصریح کرد: ریال افشور‌ نیز‌طرح بعدی است که بزودی با روسیه شروع میکنیم؛ با سایر کشورها نیز درحال مذاکره هستیم.

آخرین‌نکته هم اینکه کیش را انتخاب کردیم چراکه این جزیره خودش را جزیره نواور معرفی کرده و بستر سازی مناسبی هم در این بخش انجام شده است. فرزین با بیان اینکه استقبال مردم از این طرح در توسعه ابزارهای مختلف بسیار اهمیت دارد، گفت: سامانه های ارزی و نظارتی هم دارای اهمیت است و در اینده نزدیک سامانه های متمرکز نظارت هوشمند خواهیم داشت.

رییس کل بانک مرکزی به برنامه این بانک برای ایجاد سامانه یکپارچه ارزی اشاره و تصریح کرد: بزودی سامانه ارز توافقی افتتاح می شود؛ سایر سامانه ها هم در دستور کارمان است. همچنین از ریال دیجیتال در طرح ریال آفشور نیز استفاده خواهیم کرد و به‌زودی ریال آفشور را با روسیه اجرایی می‌کنیم و در خصوص سایر کشورها نیز تلاش داریم ریال آفشور را عملیاتی کنیم. طرح توسعه اعتبارسنجی پوشش ۱۰۰ درصدی خواهد داشت و تمام مردم دارای رتبه اعتباری خواهند شد که بزودی افتتاح می شود

https://kasbnews.com/10617
Search