انویدیا

انویدیا باارزش‌ترین شرکت جهان شد

سهام انویدیا سه‌شنبه با رشد ۳.۵ درصدی ارزش بازار این شرکت را به ۳.۳۴ تریلیون دلار رساند تا از مایکروسافت با ارزش بازار ۳.۳۱ تریلیون دلار عبور کند. این شرکت نخستین‌ بار اواسط خردادماه به ارزش بازار ۳ تریلیون دلاری رسید و اپل را پشت‌ سر گذاشت. البته ارزش بازار اپل پس از معرفی سیستم هوش مصنوعی Apple Intelligence دوباره رشدی نسبی کرد و اکنون ۳.۲۸ تریلیون دلار است.

سهام انویدیا در سال جاری میلادی بیش از ۱۷۰ درصد رشد داشته. پس از انتشار گزارش مالی فصل اول ۲۰۲۴ این شرکت در ماه مه، رشد بیشتری کرده است. این شرکت حدود ۸۰ درصد از بازار تراشه‌های هوش مصنوعی استفاده‌شده در دیتاسنترها را در اختیار دارد. تقاضای شرکت‌های مختلف فناوری، ازجمله OpenAI، مایکروسافت، گوگل، آمازون، متا و xAI برای تراشه‌های هوش مصنوعی با هدف آموزش مدل‌های زبانی بزرگ به رشد خیره‌کننده تراشه‌ساز سبز کمک شایانی کرده است.

درآمد کسب‌وکار دیتاسنتر انویدیا در سه‌ماهه اخیر نسبت به بازه مشابه سال گذشته ۴۲۷ درصد افزایش یافته و به ۲۲.۶ میلیارد دلار رسیده است. این کسب‌وکار حالا حدود ۸۶ درصد کل فروش انویدیا را در اختیار دارد.

انویدیا در میان سه شرکت باارزش جهان جوان‌ترین است؛ سال ۱۹۹۱ تأسیس شده است. اما به‌خصوص در سال‌های اخیر روند رشد را با سرعتی فوق‌العاده طی کرده و احتمالاً به این زودی‌ها حرکت صعودی‌اش را متوقف نخواهد کرد. پیش‌تر در گزارش‌ها تخمین زده شده بود ارزش دارایی‌های شخصی «جنسن هوانگ»، مدیرعامل این شرکت، نیز به ۱۰۷ میلیارد دلار رسیده است. این رقم اکنون باید بیشتر هم شده باشد.

https://kasbnews.com/10568
Search